• Македонија ќе произведува муниција и лично наоружување за НАТО

  Македонија ќе произведува муниција и лично наоружување за НАТО

  Во Македонија почнува изградбата на најсовремена фабрика за оружје, муниција и опрема. Американската Броудстоун Дифенс денеска и официјално го означи почетокот на инвестицијата вредна пет милиони долари во месноста Барбарос, кај Македонски Брод, каде на 10 хектари е предвидено да има пет хали за производство, една административна зграда и дел за складирање.

 • Изложба на дела од македонски автори наследени од сукцесијата на поранешна СФРЈ

  Изложба на дела од македонски автори наследени од сукцесијата на поранешна СФРЈ

  Дела од најпознатите македонски автори заслужни за равојот на македонската модерна уметност во 20. век, како Личеноски, Мартиноски, Коџоман и Мазев, се меѓу 46-те платна од македонски автори наследени во процесот на сукцесија на поранешна СФРЈ.

 • Работна посета на министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто на Република Македонија

  Работна посета на министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто на Република Македонија

  Денеска, министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, престојуваше во работна посета на Република Македонија. Во рамки на посетата министерот Сијарто оствари средба со заменик претседателот на Владата и министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски.

 • Во Штип се садат 50 илјади садници

  Во Штип се садат 50 илјади садници

  Во рамки на акцијата „Ден на дрвото“, која се спроведува по 17-ти пат, во Штипско ќе бидат засадени 50-тина илјади садници, а во самиот град илјада. Дрвце во Штипско денеска засади дополнителниот заменик-министер за труд и социјална политика Диме Спасов и градоначалникот на општина Штип Илчо Захариев.