Архива

Директорот на Меѓународна агенција за атомска енергија во посета на ПЕТ Центарот

Финализираа сите активности пред отпочнување на ЈЗУ Универзитетски Институт за позитронско емисиона томографија (ПЕТ Центар) со работа со пациенти. По тој повод денеска во посета на ПЕТ Центарот беа генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија, Јукија Амано и вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров.

Соопштение за јавност на Владата на Република Македонија

Соопштение за јавност на Владата на Република Македонија

На барање на граѓаните, а со цел да се обезбедат можности за пријавување на штетата за сите лица кои претрпеа штета од поплавите кои се случија на 6 август 2016 година, Владата одлучи да го продолжи крајниот рок за пријавување на штетите.

Mинистерот Јолевски во посета на САД

Министерот за одбрана Зоран Јолевски во рамки на работната посета на САД, вчера имал средби со сенаторот Том Котон, со поранешниот советник за национална безбедност на претседателот Барак Обама генерал Џим Џонс, со советникот за безбедносна и одбранбена политика во Герман Маршал Фонд Дерек Колет и со претставници на американска компанија заинтересирана за инвестирање во наменска индустрија во Македонија и во полигонот Криволак.

Tрајно решен работниот статус на 112 поранешни професионални војници

Во Домот на АРМ во Скопје денеска 112 поранешни професионални војници во АРМ во присуство на премиерот за спроведување на изборите Емил Димитриев и министерот за одбрана Зоран Јолевски, потпишаа договори за вработување со што трајно е решен нивниот статус, со кој пак се придонесува во подобрување на економско-социјалната состојба на нивните семејства.

(ВИДЕО) Премиерот Груевски гостин во Вестите на Сител

Целото интервју на Претседателот на Владата на Република Македонија за Телевизија Сител

207 милиони денари грантови за нови бизниси

Проектот за самовработување се покажа како успешен и делотворен проект. Преку овој проект државата, во соработка со УНДП, дава 3.000 евра неповратен грант за отворање на бизнис и самовработување на невработените лица.

Aкција за бесплатни превентивни прегледи во рамки на програмата „Здравје за сите“

Акција за бесплатни превентивни прегледи на граѓаните во рамки на превентивната програмата „Здравје за сите“ на Министерството за здравство почна вчера и ќе се спроведува до крајот на месецот во сите здравствени домови . . .

Соопштение за јавноста на Владата на Република Македонија

На денешната седница Владата на Република Македонија, разгледувајќи ја точката на дневен ред во врска со полициската акција во Куманово, одлучи ...

Јанакиески: Најдоцна до април ќе се распише концесија за автопат Гостивар - Кичево

Оваа година ќе биде распишана концесија за патниот правец од Гостивар до Кичево. Очекувам тоа да се случи во текот на март или најдоцна во април, со тоа ќе го затвориме целокупниот Коридор 8 од Скопје до Охрид на ниво на автопат. Ова го најави денеска министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, одговарајќи на новинарско прашање по доделувањето на решенија за легализација на дивоградби во општина Кисела Вода.

Јанакиески бара крак од новиот „пат на свилата“ да минува низ Македонија

Македонскиот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески ги претстави актуелните инфраструктурни и транспортни проекти во Македонија на меѓународната конференција „Патишта на свилата: инспирации и можности“, која се одржува денеска во Истанбул.

Pages