Архива

Манчевски и Димитров: „Македонија ќе биде земја домаќин на Дигиталниот Самит на Западен Балкан"

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и министерот за надворешни работи Никола Димитров, на денешната прес конференција го најавија првиот Дигитален Самит за земјите од Западен Балкан, што ќе се одржи во Македонија на пролет следната година.

Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска на Првата министерска конференција за енергетика во Букурешт

Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска престојува во Букурешт, Романија, каде денес учествуваше на Првата министерска конференција за енергетика, дел од Иницијативата „16+1“ за соработка меѓу НР Кина и земјите на Централна и Источна Европа.

Премиерот Заев на средба со американскиот амбасадор Бејли: После изборите ни претстои интензивирање на започнатите реформи

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска оствари средба со амбасадорот на САД во Република Македонија Џес Бејли.

Средба Анѓушев-Томан: Поинтензивна соработка за привлекување на нови инвестиции

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев оствари средба со новоименуваниот амбасадор на Чешката Република Н.Е. г. Мирослав Томан.

Владата на Република Македонија ја одржа 36-тата седница: Љубомир Јовески е предлог на владата за јавен обвинител; Заради незадоволителни резултати „Денот на дрвото“ се укинува; Обезбедена е финансиска поддршка за „11 Октомври - Еурокомпозит“ АД Прилеп

Владата на Република Македонија денеска ја одржа 36-тата седница на која се донесени повеќе одлуки од интерес на граѓаните на Република Македонија.

Телеграма со сочувство за трагичниот настан во Тексас, до Амбасадата на САД во Република Македонија

Премиерот Заев испрати телеграма со сочувство по повод настан во Садрленд Спрингс, во државата Тексас, САД.

Премиерот Заев: Борбата против насилничките закани против човештвото немаат националност и религија, и во справувањето со нив мораме да бидеме единствени и заедно

Премиерот Заев, денеска се обрати на конференцијата на тема „Странски терористички борци, промовирање, превенција и отпорност”, во оргнизација на мисијата на ОБСЕ во Република Македонија, американската амбасада во Скопје, и на Националниот комитетот за сузбивање на радикализација и насилен екстремизам.

Владата на РМ на денешната седница донесе заклучок до Собранието на Република Македонија да го достави предлогот за Јавен обвинител да го именува Љубомир Јовески

На денешната седница, Владата на Република Македонија донесе заклучок да му предложи на Собранието на Република Македонија за Јавен обвинител на Република Македонија да го именува Љубомир Јовески, член на Советот на јавните обвинители на Република Македонија.

Средба на премиерот Заев со словачкиот амбасадор на заминување, Безак: Отворени се перспективи за граѓаните и за Република Македонија, ќе се интензивира соработката меѓу Македонија и Словачка

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Мартин Безак, амбасадорот на Република Словачка во Република Македонија, чијшто мандат завршува во земјава.

Премиерот Заев на средбата со Курц: Австрија дава континуирана поддршка за евро-интеграцијата на Република Македонија и Западен Балкан

На маргините на Виенскиот економски форум, Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев оствари неформална средба со актуелниот министер за надворешни работи на Австрија и мандатар за составување на новата австриска влада, Себастијан Курц.

Pages