Архива

Премиерот Заев со романскиот амбасадор Станила: Сочувство до народот на Романија по повод смртта на поранешниот романски крал Михаил Први

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, го прими во посета амбасадорот на Република Романија во Скопје, неговата екселенција Виорел Станила.

Премиерот Заев: Македонија е разбудена, да ги слушаме реакциите на јавноста

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска, веднаш после настанот „Корупција – непосредна закана за човековите права“, одговараше на повеќе прашања од интерес на новинарите.

Премиерот Заев: Нула толеранција за корупцијата и нула толеранција за кршење на човековите права - и ништо помалку

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска учествуваше и се обрати на настанот „Корупција – непосредна закана за човековите права“, во организација на Хелсиншкиот комитет за човекови права, по повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата и Меѓународниот ден на човековите права, што се одржа на Правниот факултет „Јустинијан Први“ на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

Министерката Шекеринска го презентираше буџетот на одбраната – растат средствата за АРМ, се намалуваат непродуктивните расходи

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска на прес-конференција ги презентираше ставките на новиот поголем буџет за одбраната за 2018 година.

Шапуриќ и Рашковски остварија работна посета на Словенија

За време на посетата Шапуриќ и Рашковски остварија и средби со претставници на повеќе други институции и организации на Словенија заради искористувење на словенечките искуства за воведување единствени регистри во повеќе области, како и со советникот на премиерот на словенечката влада Клемен Бабник.

Премиерот Заев: Мораме да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата

Корупцијата е корозија на секое општество и закана за иднината и за квалитетот на живот на сите граѓани. Коруптивното делување е сериозна закана за економскиот и за севкупниот развој на нашата Македонија

Премиерот Заев одржа координативен состанок со амбасадорот Наумовски пред почетокот на новиот циклус состаноци со медијаторот Нимиц

На оваа средба, на која присуствуваа и заменик претседателот на Владата задолжен за евроинтеграции Бујар Османи, и министерот за надворешни работи Никола Димитров, е констатирано дека за средбите на медијаторот Метју Нимиц со амбасадорите Наумовски и Василакис,кои се закажани да отпочнат на 11 декември, е постигната позитивна клима и во Република Македонија и во Република Грција.

Премиерот Заев: Носејќи ги духовноста и просветителството во себе, секој може да биде своевиден Свети Климент, а со делата коишто ќе ги оставиме зад нас, генерациите кои доаѓаат можат само да градат вредности

„Го честитам значајниот јубилеј на Македонската Православна Црква, 50 години од возобновувањето на автокефалноста на Охридската Архиепископија преку Македонската Православна Црква и празникот на Свети Климент Охридски основоположник на македонската духовност.

Дескоска: Развоен буџет за поквалитетно образование

Вкупниот буџет на МОН за 2018 година изнесува 25.002.838.000 денари, односно 406.555.211 евра, што претставува зголемување од 5% во споредба со лани. Гледано во рамките на вкупниот буџет на Република Македонија, буџетот на МОН учествува со 11.8%.

Министерот за култура Алаѓозовски: Одбележувањето на денот на големиот сесловенски просветител Свети Климент Охридски крунисан со промовирањето на бесплатната електронска верзија на Правописот на македонски јазик

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски, денеска, на свеченоста по повод претстојниот патронен празник на Националната универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ ја промовираше бесплатната електронска верзија на Правописот на македонскиот јазик.

Pages