Архива

Јанакиески побара повеќе пари за транспортот од претпристапните фондови на ЕУ

Повеќе пари од претпристапните фондови на Европската унија за програмскиот период 2014-2020 година во делот на транспортот, денеска побара министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески обраќајќи се на конференција во Брисел.

Mеѓународeн научен симпозиум „Денови на Јустинијан Први“

Универзитетот „Евро-Балкан“ денеска и утре го организира научниот симпозиум „Денови на Јустинијан Први“, востановен во 2006 година за да ги афирмира и заштити трајните вредности на византиското наследство и улогата на римскиот император Јустинијан кој потекнувал од околината на Скопје.

Јанакиески: Градежните компании да обезбедат повеќе стипендии и пракса за студентите

Градежните компании да бидат општествено поодговорни, да стипендираат повеќе студенти од областа и да дадат поддршка во стекнувањето практични знаења, повика денеска министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески.

Јанакиески: За околу два месеца се очекува да се заврши обновата на патниот правец Тетово-Јажинце

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески заедно со својот заменик Џелал Бајрами, директорот на Агенцијата за државни патишта Љупчо Георгиевски и градоначалниците на општините Јегуновце и Теарце, Тони Коцески и Исен Асани денеска беа кај селото Вратница каде во тек се градежните работи за обнова на магистралниот патен правец Тетово - граничен премин Јажинце.

Јанакиески: Од октомври пет нови автобуски дирекни линии Велес-Скопје

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски денеска се сретна и разговараше со градоначалникот на Општина Велес Славчо Чадиев за тековните и нови проекти во општина Велес.

Јанакиески: На патарините воведена можност за плаќање и со монети

По застојот во сообраќајот кај патарината на автопатот Куманово-Скопје предизвикан од гужвите при наплата на патарина од вчера е воведена можност за плаќање и со монети и се отвораат повеќе излези во насоките каде што има најмногу возила.

Oбјавен договорот за „Јужен тек“ со Руската Федерација

Министерството за финансии денеска на својата веб страница го објави договорот со Руската Федерација за вклучување на Република Македонија во гасоводниот проект „Јужен тек“.

Oрешарски-Груевски: Средбата значаен придонес за унапредување на добрососедските односи

Бугарија го поддржува членството на Република Македонија во НАТО и ЕУ, но и натаму инсистира на договорот за добрососедство и соработка, изјави на денешната заедничка прес-конференција бугарскиот премиер Пламен Орешарски со премиерот Никола Груевски во пограничниот бугарски град Ќустендил по неформалната заедничка мини седница на владите на двете земји.

Првата група деца замина на бесплатен летен одмор

Првата група од 320 деца од повеќе градови од Македонија денеска замина на бесплатен одмор и рекреација. Сто и дваесет деца ќе летуваат во одморалиштето „Мајски цвет“ во Струга, а 200 на Пелистер. На секои седум дена ќе се испраќаат нови групи деца со што вкупно ќе летуваат 2.000 деца.

Јадранската повелба - добар механизам за промовирање на регионалната соработка

Jадранската повелба е добар механизам за подготовка на земјите за членство во НАТО. Тоа го покажа приемот на Албанија и на Хрватска. Тој треба и во иднина да придонесе за членството во Алијансата и на останатите земји кои се дел од Повелбата, а од кое ќе има бенефит целиот регион.

Pages