Говори и интервјуа

 • Спиро Ристовски заменик министер за образование и наука

  Вложувањата во образованието и повисоките стандарди се заедничка инвестиција за иднината на младите, изјави заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски во интервју за МИА.

 • Говорот на премиерот Никола Груевски во ООН

  Почитуван претседател на 70-то Генерално собрание на Обединетите нации, Почитуван Генерален секретар на Обединетите нации, Ваши екселенции, Дами и господа . . .

 • Обраќање на премиерот Груевски по повод Денот на независноста

  Дами и господа,
  Почитувани пријатели,
  Почитувани присутни,
  Денеска е 8-ми септември. Денес ја прославуваме дваесет и четвртата годишнина од формирањето на независна, суверена и слободна Република Македонија.

 • Обраќање на премиерот Никола Груевски на одбележувањето на Денот на Републиката

  Почитувани граѓани,
  Денес сме собрани тука на ова место пред споменикот на Методија Андонов Ченто на централниот градски плоштад, плоштадот Македонија, во главниот град на слободна, независна и суверена Република Македонија, да го одбележиме националниот празник 2 август...

 • Одобрени над 20 милиони евра субвенционирани станбени кредити

  Проектот „Купи куќа, купи стан“ досега го реши прашањето на околу 600 семејства за да дојдат до сопствен дом, а државата помогна со 3,5 милиони евра субвенции.
  Ова го истакнува вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески во интервју за МРТ.

 • Иднината на Македонија е во НАТО и ЕУ

  ... многу јасно кажав дека иднината на Македонија е во НАТО и ЕУ. Патем речено тоа го имаме демонстрирано и преку бројните наши учества во НАТО и ЕУ мисиите, како што се мисиите во Авганистан, Ирак, БиХ итн.Значи ниту јас ниту владата немаме дилеми по ова прашање, изјави премиерот Никола Груевски во интервју за Press24.

 • ВИДЕО: Новогодишно обраќање

  Новогодишно обраќање на Никола Груевски, претседател на Владата на Република Македонија

 • Ристовски: Реформите се основа за градење општество базирано на знаење

  Заменик-министерот за образование, Спиро Ристовски, во интервјуто за неделникот „Република“ зборува за потребите од пакетот реформи во образованието, за начинот на кој ќе бидат спроведени новите мерки и за очекувањата.

 • Премиерот Никола Груевски во интервју за ТВ Алфа

  - Државниот испит за студентите ќе се полага од 2017 година,- Платите на специјалистите ќе се зголемат за 25 отсто,-Парите од заштедите во здравството, во минатото оделе како екстра профити,-УЈП ќе продолжи со контролите

 • Премиерот Никола Груевски во интервју за ТВ Сител

  -Државниот испит значи да за знаење, стоп за купени дипломи, -Странските инвестиции донесоа 11.000 вработувања, нови 13.000 се во најава, - Поглаварот на ИВЗ се постави како партиски и политички, а не верски лидер, - Работиме на решање на проблемите на граѓаните, не се занимаваме со бомби како Заев,-Работиме на гасификацијата која ќе ги намали трошоците на домаќинствата и бизнисот.

Pages