• Интервју со министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска за МИА

  Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска во интервју за Македонската информативна агенција (МИА) говори за интерпелацијата која ја поднесоа НСДП и СДСМ, за случајот „Кампања“, но и за тоа колку таа е „комотна“ во една од најжешките фотељи почнувајќи ја веќе шестата година откако раководи со МВР.

 • Интервју со министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески за МИА

  Слободно можам да кажам дека изминатава година реализиравме голем број проекти кои повеќекратно позитивно ќе се одржат на економскиот развој на нашата држава како и за подигнување на квалитетот на животот на граѓаните на Република Македонија.

 • Адеми: Загаденоста во Скопје може да се намали со посебен сообраќаен режим и филтри на поголемите капацитети

  Адеми - Скопје да предложи посебен сообраќаен режим
  Неповолните временски услови, но и грејната сезона, сообраќајот и засилената градежна активност придонесуваат за големата загаденост на воздухот во Скопје, вели министерот за животна средина Абдулаќим Адеми во интервју на Радио Слободна Европа.

 • Попоски: Македонија има силни аргументи за почеток на преговори со ЕУ

  Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во разговорот за Дојче Веле, смета дека почетокот на преговорите со ЕУ ќе биде мотивирачки фактор за реформските процеси на Македонија.

 • Груевски очекува нови германски инвестиции, интервју за Дојче Веле

  Премиерот Никола Груевски ја предводеше владината делегација која во Австрија и Германија ја претстави Македонија како поволна бизнис дестинација. За впечатоците со премиерот Груевски поразговара Зоран Јордановски.

 • Министерот Тодоров за Радио Слободна Европа

  Особено ми е битно да нема партизација во здравството, особено не при вработување на доктори, медицински помошен кадар, вели министерот Тодоров.

 • Преку директни средби со производителите и конкретни решенија до европско земјоделство

  Моето размислување е дека министерот, заменик министерот и службениците многу почесто треба да одат на терен. Не може секој земјоделец, од Битолско, Струмичко, Куклиш, Зубово, ..., да дојде во Скопје и да изгуби цел ден, барајќи не по канцеларии. Затоа со министерот Димовски и раководните структури се договоривме од идниот викенд да одиме по подрачните единици и директно да разговараме со заинтересираните земјоделци кои имаат проблеми. Попладне, пак, ќе организираме стручни трибини и расправи зависно од регионот во кој се наоѓаме.

 • Интервју на министерот за здравство Никола Тодоров за „Публика”

  Министерот за здравство, Никола Тодоров кој е првиот правник на ова функција, почна со драконски правни лекови да го лекува болниот пациент - македонското здравство. Со закана со затворски казни за лажни боледувања за лекарите, но и за пациентите, како и затвор за евентуалниот недостиг или повисоки цени на лековите, вели дека се обидува да го запре неконтролираното трошење на здравствениот денар, но и да ја врати насмевката на здравствените работници и на пациентите во јавното здравство.

 • Јас и граѓаните сме на иста страна за името, интервју на г-дин Никола Груевски за печатениот медиум “Утрински весник”

  Сметам дека во изминатиот период Владата ги постигна зацртаните цели кои се утврдени во Програмата за работа, и кои се резултат на нашите ветувања на изборите. Се трудевме тоа што го имаме ветено во програмата за овој период да го оствариме. И мислам дека постигнавме добри резултати. Но, има уште многу да се работи. Кога велам уште многу, мислам на сите проблеми наталожени низ минатото, но и нови, кои се појавуваат заради најразлични околности.

 • Македонија се враќа на нивото на економски раст од пред кризата

  „Во првото полугодие од 2011 година остварена е стапка на раст од 5,2%, што упатува дека Македонија се враќа на нивото на економски раст остварено пред кризата. Секогаш може повеќе и подобро, но доколку објективно се погледне врз реалноста, ние треба да бидеме задоволни од сработеното. Со политиките и посветеноста на реализација на проектите што сме ги ветиле пред граѓаните ќе продолжиме независно од наметнатиот проблем со името“, вели премиерот Груевски во ексклузивното интервју за „Капитал“.

Pages