Соопштенија

Силни пораки од Трст на светско политичко ниво: Премиерот Заев се сретна и со претставникот на британската премиерка Меј, Борис Џонсон, во Македонија се гледа мотор на регионот кон ЕУ и НАТО

Оценката што ја соопшти министерот за надворешни работи, Џонсон е дека Македонија е конечно на вистинскиот правец и најави дека Велика Британија ќе направи се што може да и помогне на нашата држава за влез во НАТО и во ЕУ. 

Средба на премиерот Заев со канцеларката Меркел: Германија силно ја поддржува новата реформска Влада на Македонија

Владата е одлучна да ги спроведе потребните реформи и да ја осигура евро-атлантската иднина на Македонија, а со тоа и квалитетен живот за граѓаните. 

Прогласена кризна состојба поради напливот на мигранти

Владата на Република Македонија на вчерашната седница донесе одлука за прогласување на кризна состојба во регионот на јужната и на северната државна граница поради зголемениот наплив на мигранти, со што согласно правните прописи се отвора можност за соодветен ангажман и на АРМ, информира денеска на прес-конференција портпаролот на МВР Иво Котевски.

Бошњаковски: Новиот републички јавен обвинител ќе го врати достоинството на обвинителството

Владата на Република Македонија потенцира дека основна цел при изборот на нов јавен обвинител ќе бидат интересите на граѓаните на земјава, избор на професионалец, односно личност од професијата, со дигнитет и достоинство кој ќе го врати угледот на позицијата јавен обвинител, ќе го почитува Законот и Уставот на Република Македонија и ќе постапува еднакво, непристрасно и одговорно во делење на правдата, и воедно ќе ја врати довербата на граѓаните во правосудните институции.

Денеска на градските гробишта „Бутел“ владина делегација со полагање свежо цвеќе оддаде почит на великаните по повод денот на Армијата на Република Македонија

Делегацијата во состав Ленче Николовска, советник за земјоделство, шумарство и водостопанство на премиерот Зоран Заев, Драган Јованов советник за екологија и Ивана Јордановска соработничка во одделението за меѓународни односи при секторот за комуникации, положија венци со свежо цвеќе па партизанските гробишта, како и пред вечните домови на претседателите Борис Трајковски и Киро Глигоров и на гробот на Генерал Михајло Апостолски.

Министерот Едмонд Адеми задолжен за дијаспората оствари средба со граѓаните на Дебреште и Крушево

Министерот во Владата на Република Македонија Едмонд Адеми задолжен за дијаспората, вчера оствари средба со граѓаните на Дебреште,Долненска општина како и во Крушево.

Премиерот Заев за терористичкиот напад во Барселона: Осудата на омразата и насилството мора да биде одлучна и силна

Владата на Република Македонија го осудува терористичкиот акт во Барселона, Шпанија. Изразуваме жалење до семејствата на жртвите од овој нечовечки акт на насилство, како и до државите од кои доаѓаат, а на повредените им посакуваме  брзо опоравување. Се надеваме дека безбедноста на граѓаните на Барселона како и сите туристи кои се таму е веќе обезбедена.

МНР: Немаме информации за повредени македонски граѓани во нападот во Барселона

Информација од Министерството за надворешни работите за нападот во Барселона, Шпанија.

Средба на министерот без ресор Едмонд Адеми задолжен за дијаспората со заменик амбасадорот на В.Британија, Паул Едвардс: Градењето билатерални односи е клучен фактор за успехот на Македонија

Министерот Адеми истакна дека работиме на воспоставување односи со нашата дијаспора со цел истата да се почувствува дека таа има дом во кој што може да се врати.

Средба на министерот без ресор Поповски задолжен за комуникации, транспарентност и отчетност со амбасадорот на САД, Бејли: Слободата на медиумите и транспарентноста се клучни компоненти за демократските општества

Министерот без ресор Роберт Поповски задолжен за комуникации, транспарентност и отчетност денес оствари средба со амбасадорот на САД во земјава Н.Е., Џес Бејли.

Pages