• Отворен новиот објект на Македонската филхармонија

  Со концерт на Македонската филхармонија на која како солист настапува Симон Трпчески под диригентство на Владимир Ашкенази од Русија вечерва и официјално е отворен новиот објект на Филхармонијата. Свечено објектот со сечење лента го отвори министерската за култура Елизабета Канческа-Милевска заедно со претседателот на РМ Ѓорге Иванов и претседателот на Владата Емил Димитриев.

 • Ибрахими: Бањско-климатската услуга ја искористија над 37 илјади пензионери

  Министерот за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими денеска ги посети пензионерите сместени во „Дебарски Бањи-Цапи“, кои ја користат владината мерка за бесплатна бањско-климатска рекреација.

 • Новиот објект на Македонската филхармонија се отвора в недела со ексклузивен концерт

  Новиот објект на Македонската филхармонија со модерен изглед и архитектонски и акустични карактеристики според сите светски стандарди, ќе биде отворен в недела во 19 часот со ексклузивен концерт на Филхармонијата со која како солист ќе настапи нашиот светски етаблиран пијанист Симон Трпчески.

 • Во Никозија средба Попоски - Касулидес

  На маргините на 127 сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа која се одржа денес во Никозија во рамките на кипарското претседателство со Советот, ЗПВРМ и МНР Попоски оствари билатерална средба со министерот за надворешни работи на Кипар, Јоанис Касулидес.

 • Потпишан Договорот за изградба на клиничкиот центар во Скопје

  Вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров и претставници на компаниите Гранит, Бетон и италијанската ИНСО системи денеска го потпишаа договорот за изградба на нов клинички центар „Мајка Тереза“ во Скопје. Вредноста на договорот изнесува околу 72 милиони евра, а предвидува градежните работи да завршат во рок од 45 месеци од почетокот на градбата.

 • Македонија и Кина потпишаа меморандум за соработка во областа на трудот и социјалата

  Република Македонија и Народна Република Кина денеска во Скопје потпишаа Меморандум за соработка во областа на трудот и социјалната сигурност.

 • Одбележани 114 години од загинувањето на Гоце Делчев

  Со панихида и положување цвеќе на гробот на Гоце Делчев денеска во црквата „Св. Спас“ во Скопје беа одбележани 114 години од загинувањето на овој македонски револуционер.

 • Попоски: Единствен излез од кризата е дијалогот

  Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски го осуди насилството во Парламентот и истакна дека дијалогот е единствено одржливо решение за излез од кризата.

 • Цветков: Очекувам 100 проценти да се искористат парите од ИПАРД 2 програмата

  Првите договори за користење средства од ИПАРД 2 програмата во вкупна вредност од 10 милиони евра ресорното Министерство најавува дека ќе бидат потпишани до крајот на јуни или почетокот на јули годинава и да бидат искористени 100 проценти.

 • „Гранит“ и „Бетон“’ ќе го градат новиот Клинички центар во Скопје

  Новиот Клинички центар во Скопје во вредност од 72 милиони евра ќе го градат двете најголеми македонски градежни компании „Гранит“ и „Бетон“ во соработка со една италијанска компанија, информираше денеска на прес-конференција министерот за здравство Никола Тодоров.

Pages