• Видео: Многу брзо ќе ги започнеме реформите во медиумите кои ќе бидат во интерес на сите граѓани

  Ви Благодарам почитуван амбасадоре, почитувани организатори, гости, почитувани присутни мои колеги. Драго ми е што имам можност да се обратам денеска на овој собир. Сме имале многу дебати во минатото, но се надевам дека од оваа дебата во иднина ќе почнеме да ги решаваме проблемите. Каква е состојбата во Република Македонија околу слободата на говорот, слободата на изразување, начинот на функционирање на медиумите и новинарите, не треба многу да се констатира, констатиравме...

 • Видео: Османи: Целта на Владата е сите да бидат дел од овој воз тргнат кон Брисел

  Дозволете и јас да дадам мој осврт во однос на потребата од фокусирање во овој период кон нашата европска агенда. Меѓутоа и од потребата на вклучување на невладиниот сектор во тој наш заеднички напор за постигнување на овие цели . . .

 • Почна дијалогот за зголемување на минималната плата

  Околу проектираната минимална плата од 12.000 денари што беше и предизборно ветување, не треба да постои дилема, за тоа ќе има пари во ребалансот на Буџетот, соопшти денеска министерот за финансии Драган Тевдовски пред консултативната средба со претставниците на синдикатите на која присуствува и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска.

 • Поддршка од Норвешка за НАТО и ЕУ интеграцијата на Македонија

  Норвешка го поддржува приемот на Македонија во НАТО и ЕУ и е подготвена да и помогне во тој процес, истакна норвешкиот министер за надворешни работи Борге Бренде по денешната средба во Скопје со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров.

 • Ципрас упати честитка до премиерот Заев по повод преземањето на должноста

  Премиерот на Република Грција, Алексис Ципрас, денеска упати честитка до претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, по повод преземањето на премиерската должност.

 • Сопиште и Чешиново-Облешево ги подобруваат условите за живот со грант од ИПА програмата

  Грант од 237 илјади евра ќе користат општините Сопиште и Чешиново - Облешево од ИПА програмата рурален развој. Договорите за користење на средствата ги потпишаа министерот за финансии Драган Тевдовски и градоначалниците на Сопиште и Чешиново-Облешево, Стефче Трпковски и Костадин Личков.

 • Османи-Гарет: Македонија може да смета на британска поддршка за ЕУ и НАТО

  Македонија може да смета на поддршката од Обединетото кралство за своите евро и евро-атлантски аспирации, изјавил денеска Амбасадорот на Обединетото Кралство, Чарлс Едмунд Гарет на средбата со заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи.

 • Министерката за образование ги почна консултациите за реформите во високото образование

  Министерката за образование и наука Рената Тренеска-Дескоска ги почна консултациите за најавените реформи во високото обрзование. Денеска таа имаше средба со претставници на Студентскот пленум на која е разговарано за вклучување на нивни претставници во работната група која ќе работи на подготовка на Законот за високо образование.

 • Средба Банов - Алаѓозовски во Софија: Интензивирање на традиционално добрата соработка

  На средбата беше посочено дека соработката во областа на културата има традиционален карактер и е регулирана со Спогодбата за културна соработка меѓу Владите на двете земји од мај 2000 година, како и со Програмите меѓу двете Министерства, кои се потпишуваат на три години. Во тој контекст, министрите за култура најавија дека најновата програма за соработка во областа на културата за периодот 2017 – 2019 година ќе се потпише во текот на есента ...

 • Средба на вицепремиерот Анѓушев со делегација на Либанско- македонскиот бизнис совет

  Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев, оствари средба со бизнис делегација од Република Либан, предводена од г. Самер Соуфан (Mr. Samer Soufan), Претседател на Либанско-македонскиот бизнис совет и извршен директор на Арабеле Интернешнл (Arabelle International).

Pages