• Јолевски: Ги исполниме критериумите, НАТО треба да донесе одлука за членство

  Министерот за одбрана Зоран Јолевски денеска во Рим претседаваше со сесијата насловена „Патот до интеграција“ којашто е дел од конференцијата што ја организира Одбранбениот колеџ на НАТО.

 • Попоски: Откочување на евроинтеграциите за внатрешна стабилност

  Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија и Министер за надворешни работи, Никола Попоски, во Стразбур учествуваше на состанокот на делегацијата на Европскиот парламент во Мешовитиот парламентарен комитет Македонија-Европска Унија.

 • Одбележан Денот на НАТО 4 април

  Одбележан Денот на НАТО 4 април

  НАТО не е само збир на воени сили, туку и семејство кое споделува заеднички вредности и желба да се заштитат тие вредности. Алијансата се заснова на принципите на слобода, демократија и владеење на правото, а земјите аспиранти мора да ги исполнуваат овие критериуми. Современите предизвици, како тероризмот и мигрантската криза, бараат зголемена соработка, но и адаптирање на новите околности за успешно справување со таквите предизвици.

 • Димитриев: Го реафирмиравме ставот дека ЕУ е врвен приоритет за Македонија

  Димитриев: Го реафирмиравме ставот дека ЕУ е врвен приоритет за Македонија

  Ја искористивме приликата да го реафирмираме нашиот став дека за Македонија членството во Европската унија останува врвен приоритет, изјави во Валета премиерот Емил Димитриев, оценувајќи дека успешно завршил Самитот на европските десничарски партии во Малта каде што се одржа и Конгрес на Европската народна партија (ЕПП).

 • Мисалјовски на средби со Туркиш ерлајнс и ТАВ за авиолинија од Македонија до САД и Канада

  Мисалјовски на средби со Туркиш ерлајнс и ТАВ за авиолинија од Македонија до САД и Канада

  Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски кој претстојува во работна посета во Турција, денеска во Истанбул имал средби со Билал Екси, генерален менаџер на авиокомпанијата Туркиш ерјалнс, и со менаџментот на ТАВ, на кои се разговарало за можностите за воспоставување интерконтинентална авиолинија од Република Македонија до САД и Канада.

 • Попоски се сретна со министерот за надворешни работи на Малта

  Попоски се сретна со министерот за надворешни работи на Малта

  Заменик претседателот на Владата и министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, денеска во Валета, оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Малта, Џорџ Вела.

 • Димитриев: Македонија е лојален партнер на ЕУ и треба да биде и дел од Унијата

  Димитриев: Македонија е лојален партнер на ЕУ и треба да биде и дел од Унијата

  Премиерот Емил Димитриев денеска во Малта на Конгресот на Европската народна партија се обрати на отворената сесија на шефови на влади и држави. Тој во своето обраќање се осврна на важноста на европските интеграции како стратешки интерес на Република Македонија, но и улогата на државата во справување на мигрантската криза.

 • Заврши реконструкцијата на блокот А во студентскиот дом „Гоце Делчев“

  Заврши реконструкцијата на блокот А во студентскиот дом „Гоце Делчев“

  Градежните активности за реко¬нструкција на блокот А во студентскиот дом „Гоце Делчев“ се завршени и од следната недела ќе почне префрлањето на студентите од блоковите В и Г, каде ќе отпочне реконструкцијата.

 • Тодоров договори соработка со американскиот Национален Институт за здравство

  Тодоров договори соработка со американскиот Национален Институт за здравство

  Потпретседателот на Владата и министер за здравсто Никола Тодоров, за време на посетата на Вашингтон, се сретна со заменик-директорот на американскиот Национален Институт за здравство Фредерик Огнибене.

 • Попоски го посети принципатот Лихтенштајн

  Попоски го посети принципатот Лихтенштајн

  Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски престојуваше во работна посета на Принципатот Лихтенштајн.

Pages