• Завршија градежните работи на автопатската делница Демир Капија - Смоквица

  Заклучно со денеска завршуваат активностите за асфалтирање на новата автопатска делница Демир Капија - Смоквица во должина од 28 километри. Во тек се и завршните работи во двата тунела, а заокружена е изградабата на мостовите. Во наредните неколку недели треба да се доврши поставувањето на оградата, сигнализацијата да се дислоцира еден далекувод.

 • Миноски и Богов во Брисел на економско-финансиски дијалог со ЕУ

  Министерот за финансии на Република Македонија, Кирил Миноски, заедно со гувернерот на Народната банка на Македонија, Димитар Богов и нивни тимови, денеска во зградата „Јустус Липсиус“ на Европскиот совет во Брисел, присуствуваа на 18-тиот „економско-финансиски дијалог на Европската унија со земјите од Западниот Балкан и Турција“.

 • Отворен новиот објект на Македонската филхармонија

  Со концерт на Македонската филхармонија на која како солист настапува Симон Трпчески под диригентство на Владимир Ашкенази од Русија вечерва и официјално е отворен новиот објект на Филхармонијата. Свечено објектот со сечење лента го отвори министерската за култура Елизабета Канческа-Милевска заедно со претседателот на РМ Ѓорге Иванов и претседателот на Владата Емил Димитриев.

 • Во Никозија средба Попоски - Касулидес

  На маргините на 127 сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа која се одржа денес во Никозија во рамките на кипарското претседателство со Советот, ЗПВРМ и МНР Попоски оствари билатерална средба со министерот за надворешни работи на Кипар, Јоанис Касулидес.

 • Потпишан Договорот за изградба на клиничкиот центар во Скопје

  Вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров и претставници на компаниите Гранит, Бетон и италијанската ИНСО системи денеска го потпишаа договорот за изградба на нов клинички центар „Мајка Тереза“ во Скопје. Вредноста на договорот изнесува околу 72 милиони евра, а предвидува градежните работи да завршат во рок од 45 месеци од почетокот на градбата.

 • Македонија и Кина потпишаа меморандум за соработка во областа на трудот и социјалата

  Република Македонија и Народна Република Кина денеска во Скопје потпишаа Меморандум за соработка во областа на трудот и социјалната сигурност.

 • Одбележани 114 години од загинувањето на Гоце Делчев

  Со панихида и положување цвеќе на гробот на Гоце Делчев денеска во црквата „Св. Спас“ во Скопје беа одбележани 114 години од загинувањето на овој македонски револуционер.

 • Попоски: Единствен излез од кризата е дијалогот

  Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски го осуди насилството во Парламентот и истакна дека дијалогот е единствено одржливо решение за излез од кризата.

 • Тодоров: Вакцините се безбедни, родителите да не го одложуваат вакцинирањето

  Со воведувањето на поливалентните вакцини се направи сериозен позитивен исчекор во имунизацијата во Република Македонија и горди сме што веќе по 80.000 дози од петвалентните и шествалентните вакцини се искористени, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров, на одбележувањето на Европската недела на имунизација.

 • Димитриев: Изјавите на Рама не се во прилог на добрососедството и градењето пријателски односи

  Додека мојот колега од Албанија „од ракав“ вади сценарија за спојувања на Албанија и Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од Регионот, негови дежурни адвокати се трудат да го правдаат со теза дека тоа што Рама бара домашни предизборни поени преку брутално мешање во македонските процеси биле од ”пријателска природа”, пишува премиерот Емил Димитриев на својот ФБ профил.

Pages