• Мисалјовски на средби со Туркиш ерлајнс и ТАВ за авиолинија од Македонија до САД и Канада

  Мисалјовски на средби со Туркиш ерлајнс и ТАВ за авиолинија од Македонија до САД и Канада

  Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски кој претстојува во работна посета во Турција, денеска во Истанбул имал средби со Билал Екси, генерален менаџер на авиокомпанијата Туркиш ерјалнс, и со менаџментот на ТАВ, на кои се разговарало за можностите за воспоставување интерконтинентална авиолинија од Република Македонија до САД и Канада.

 • Попоски се сретна со министерот за надворешни работи на Малта

  Попоски се сретна со министерот за надворешни работи на Малта

  Заменик претседателот на Владата и министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, денеска во Валета, оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Малта, Џорџ Вела.

 • Димитриев: Македонија е лојален партнер на ЕУ и треба да биде и дел од Унијата

  Димитриев: Македонија е лојален партнер на ЕУ и треба да биде и дел од Унијата

  Премиерот Емил Димитриев денеска во Малта на Конгресот на Европската народна партија се обрати на отворената сесија на шефови на влади и држави. Тој во своето обраќање се осврна на важноста на европските интеграции како стратешки интерес на Република Македонија, но и улогата на државата во справување на мигрантската криза.

 • Заврши реконструкцијата на блокот А во студентскиот дом „Гоце Делчев“

  Заврши реконструкцијата на блокот А во студентскиот дом „Гоце Делчев“

  Градежните активности за реко¬нструкција на блокот А во студентскиот дом „Гоце Делчев“ се завршени и од следната недела ќе почне префрлањето на студентите од блоковите В и Г, каде ќе отпочне реконструкцијата.

 • Тодоров договори соработка со американскиот Национален Институт за здравство

  Тодоров договори соработка со американскиот Национален Институт за здравство

  Потпретседателот на Владата и министер за здравсто Никола Тодоров, за време на посетата на Вашингтон, се сретна со заменик-директорот на американскиот Национален Институт за здравство Фредерик Огнибене.

 • Попоски го посети принципатот Лихтенштајн

  Попоски го посети принципатот Лихтенштајн

  Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски престојуваше во работна посета на Принципатот Лихтенштајн.

 • Попоски на министерски состанок на Глобалната коалиција за борба против ИСИС во Вашингтон

  Попоски на министерски состанок на Глобалната коалиција за борба против ИСИС во Вашингтон

  На покана од Државниот секретар на Соединетите Американски Држави, Рекс Тилерсон, Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски, на 22. март. 2017., учествуваше на Состанокот на министри за надворешни работи на земјите-членки на Глобалната Коалиција за борба против ИСИС, што се одржа во зградата на Стејт департментот на САД, во Вашингтон.

 • Канческа–Милевска се сретна со амбасадорката на Турција Тулин Еркал Кара

  Канческа–Милевска се сретна со амбасадорката на Турција Тулин Еркал Кара

  Министерката за култура Елизабета Канческа–Милевска денеска оствари работна средба со новоименуваната амбасадорка на Република Турција во Македонија Тулин Еркал Кара.

 • Мисајловски: Работиме на проекти на изградба на коридорите 8 и 10

  Посветени сме на реализација на проекти по должината на коридорите 8 и 10, со цел подобрување на транспортна инфраструктура и зголемување на квалитетот на услугите и конкурентноста на нашата мрежа на овие коридори, истакна денеска македонскиот министер за транспорт и врски Владо Мисајловски на министерскиот состанок за инвестициите во транспортот во земјите од Западен Балкан, што се одржува во Софија.

 • Попоски се сретна со Тилерсон

  Потпретседателот на Владата и министер за надворешни работи Никола Попоски вчера учествуваше на состанокот на коалицијата за борба против Исламската држава во Ирак и Сирија, кој се одржа во Вашингтон. Домаќин на состанокот на алијансата против ИСИС беше американскиот државен секретар Рекс Тилерсон, при што на маргините на самитот Попоски ја имаше и првата средба со новиот шеф на американската дипломатија.

Pages