• Попоски: Единствен излез од кризата е дијалогот

  Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски го осуди насилството во Парламентот и истакна дека дијалогот е единствено одржливо решение за излез од кризата.

 • Цветков: Очекувам 100 проценти да се искористат парите од ИПАРД 2 програмата

  Првите договори за користење средства од ИПАРД 2 програмата во вкупна вредност од 10 милиони евра ресорното Министерство најавува дека ќе бидат потпишани до крајот на јуни или почетокот на јули годинава и да бидат искористени 100 проценти.

 • „Гранит“ и „Бетон“’ ќе го градат новиот Клинички центар во Скопје

  Новиот Клинички центар во Скопје во вредност од 72 милиони евра ќе го градат двете најголеми македонски градежни компании „Гранит“ и „Бетон“ во соработка со една италијанска компанија, информираше денеска на прес-конференција министерот за здравство Никола Тодоров.

 • Комисии од утре ќе ги испитуваат штетите кај овошните и лозовите насади

  Владата на вечерашната вонредна седница одлучи да се формираат комисии за испитување на штетите настанати кај овошните и лозовите насади од ниските температури и мразот. Тие од утре ќе излезат на терен и ќе направат записници за штетите.

 • Тодоров: Вакцините се безбедни, родителите да не го одложуваат вакцинирањето

  Со воведувањето на поливалентните вакцини се направи сериозен позитивен исчекор во имунизацијата во Република Македонија и горди сме што веќе по 80.000 дози од петвалентните и шествалентните вакцини се искористени, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров, на одбележувањето на Европската недела на имунизација.

 • Димитриев: Изјавите на Рама не се во прилог на добрососедството и градењето пријателски односи

  Додека мојот колега од Албанија „од ракав“ вади сценарија за спојувања на Албанија и Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од Регионот, негови дежурни адвокати се трудат да го правдаат со теза дека тоа што Рама бара домашни предизборни поени преку брутално мешање во македонските процеси биле од ”пријателска природа”, пишува премиерот Емил Димитриев на својот ФБ профил.

 • Кинеска донација на ИКТ опрема во образованието

  Премиерот Емил Димитриев и амбасадорката на Народна Република Кина во Македонија Јин Лисјен денеска во Скопје ја означија и официјално реализацијата на донацијата во вредност од седум милиони евра за модернизација и осовременување на македонскиот образовен систем.

 • Димитриев се сретна со претседавачот на БиХ Иваниќ

  Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев денеска во Скопје оствари средба со претседавачот на БиХ, Младен Иваниќ.

 • Димитриев: Да надвладее разумот, да се запази достоинството на народот

  Во моменти кога имаме силна политичка поларизација да надвладее разумот, да се запази достоинството во постапките и комуникацијата меѓу себе. Република Македонија во историјата преживеала многу премрежја, ќе го преживее и ова и ќе излезе посилна, порача премиерот Емил Димитриев, кој денеска присуствуваше на Велигденската литургија во централниот храм на Брегалничката епархија „Свети Никола“ во Штип.

 • Честитка од премиерот Димитриев по повод Велигден

  Претседателот на Владата Емил Димитриев денеска по повод Велигден испрати честитка до граѓаните на Република Македонија со христијанска вероисповед, Македонската православна црква - Охридска архиепископија, Католичката црква и Евангелистичко - методистичката црква.

Pages