• Македонија дел од заедничкиот софтвер на ЈИЕ за рано прогнозирање временски непогоди

  Три милиони евра ќе вложи Македонија во опрема за брзо детектирање и најавување на временските неприлики, соопшти денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков.

 • Доделени 95 стипендии на првиот конкурс за студенти по математика, физика и хемија

  Деведесет и пет студенти на додипломски студии по математика, хемија или физика ќе добиваат по 18.000 денари месечно во деветте месеци од академската 2016/2017 година. Тие ги исполниле условите на првиот конкурс за овој вид стипендии, кој Министерството за образование и наука го распиша лани за да го стимулира студирањето во овие три области за кои кадарот е дефицитарен и за него има потреба на пазарот на трудот.

 • Кучи: Продолжуваат субвенциите за енергетска ефикасност

  Министерството за економија и годинава продолжува со субвенциите за подобрување на енергетската ефикасност и ги повикува и поттикнува сите кои по 31 јануари купиле и вградиле ПВЦ и алумниумски прозорци или сончеви колектори да поднесат барање за надомест на дел од вложените средства.

 • На првиот повик за програмата Еразмус+ во 2017-та пристигнати 223 апликации

  На првиот повик за образовната програма на ЕУ Еразмус+ за 2017 година, кој заврши на 2 февруари, до Националната агенција за европски образовни програми и мобилност пристигнале 223 апликации, што е пораст од 29,5 проценти во однос на првиот јавен повик за оваа програма минатата година, кога пристигнале 172 апликации.

 • Одбележани 145 години од раѓањето на Гоце Делчев

  Со положување цвеќиња на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“ и пред неговиот споменик на плоштадот „Македонија“ во Скопје денеска се одбележа 145­годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев.

 • МНР: Соседите да се занимаваат со своите проблеми, а не со Македонија

  Во Македонија има избрани претставници од граѓаните и тие се единствените легитимни фактори во носењето одлуки. Би било добро кога македонскиот концепт на мултикултурна интеграција во општеството базирано на европски вредности би го применувале и соседните земји, се вели во реакцијата на македонското Министерство за надворешни работи на последните коментари на албанскиот премиер Еди Рама и на други политичари од регионот во врска со политичките случувања во Македонија.

 • Јолевски: САД остануваат посветени на Европа и на Македонија

  Новата администрација на американскиот претседател Доналд Трамп останува посветена на Европа и на продолжување на добрите односи со Македонија. Ваква порака добил македонскиот министер за одбрана Зоран Јолевски, кој во САД се сретна со претставници на тимот за транзиција на претседателот Трамп.

 • Министерката Канческа-Милевска ја доби меѓународната награда „Yes to Art“

  Во преполната сала на Културниот центар „Јунус Емре“ во Истанбул вчера во рамки на манифестацијата „Anatolian Theatrical Awards“ на министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска и беше врачена меѓународната награда „Yes to Art“ за остварувања во уметноста и културата.

 • Честитка од премиерот Димитриев до српската заедница за празникот Свети Сава

  Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, по повод празникот Свети Сава, упати честитка до припадниците на Српската заедница во Република Македонија.

 • Комеморација по повод Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот

  Холокаустот не треба да биде заборавен, но треба и да извлечеме поуки за нас и особено за младите генерации ваквите и слични настани никогаш да не се повторат. Наша заложба и обврска е денес, утре и во годините кои се пред нас да им одадеме почит на сите жртви на холокаустот вклучувајќи ги и 7.144 Евреи од Македонија кои на 11 март 1943 година беа депортирани во логорот на смртта во Треблинка.

Pages