• Честитка од премиерот Димитриев по повод Водици

  Претседателот на Владата Емил Димитриев денеска, по повод големиот христијански празник Богојавление - Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија, Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите православни верници во Република Македонија и во дијаспората.

 • Премиерот Димитриев и вицепремиерот Пешевски остварија средба со претставници на „Југохром“

  Претседателот на Владата Емил Димитриев и вицепремиерот Владимир Пешевски денеска остварија средба со претставници на синдикатот и на менаџерскиот тим на компанијата „Југохром“ на која беше разгледана актуелната состојба во која се наоѓа оваа компанија.

 • Честитка од премиерот Димитриев за Божик до Евангелистичко-методистичката црква

  Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведуванје на изборите, Емил Димитриев, по повод големиот христијански празник – Божик, упати честитка до претседателот на Евангелистицко-методистицката црква, Емил Заев и до сите верници на оваа црква во Република Македонија.

 • Честитка од Димитриев по повод Божик

  Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан и до православните верници по повод големиот христијански празник Рождество Христово - Божик.

 • Сочуство од премиерот Димитриев до турскиот премиер Јилдирим

  Претседател на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев испрати сочуство до премиерот на Турција Бинали Јилдирим по повод терористичкиот акт во дискотеката во Истанбул во кој загинаа 39 лица.

 • Честитка од премиерот Димитриев по повод католичкиот Божик

  Премиерот Емил Димитриев од лично и од име на Владата на Република Македонија упати честитка по повод католичкиот Божик до Киро Стојанов, скопски бискуп и апостолски егзарх во Македонија, до свештенството и монаштвото и до сите верници од католичка вероисповед.

 • Честитка од Димитриев по повод еврејски празник Ханука

  Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев, по повод големиот еврејски празник Ханука, упати честитка до претседателот на Еврејската заедница Берта Романо-Николиц и до членовите и припадниците на Еврејската заедница во Македонија.

 • Честитка од премиерот Димитриев по повод Денот на наставата на турски јазик

  Премиерот Емил Димитриев лично и во име на Владата на Република Македонија го честита 21 Декември - Денот на наставата на турски јазик на турската етничка заедница во земјава.

 • Телеграма со сочувство од Димитриев до Медведев

  Телеграма со сочувство од Димитриев до Медведев

  Со длабока вознемиреност и жалење ја примив потресната вест за грозоморното убиство на вашиот амбасадор, Неговата Екселенција Андреј Карлов, во Анкара.

 • Телеграма со сочувство од Димитриев до Меркел

  Телеграма со сочувство од Димитриев до Меркел

  Со длабока вознемиреност, загриженост и жалење ја примив веста за грозоморниот терористички напад во Вашата земја, во кој животот го загубија повеќе германски граѓани и во кој поголем број граѓани се повредени.

Pages