• Телеграма со сочувство од Димитриев до Меркел

  Телеграма со сочувство од Димитриев до Меркел

  Со длабока вознемиреност, загриженост и жалење ја примив веста за грозоморниот терористички напад во Вашата земја, во кој животот го загубија повеќе германски граѓани и во кој поголем број граѓани се повредени.

 • Честитка од премиерот Димитриев по повод Св. Климент

  Претседателот на Владата Емил Димитриев упати честитка по повод празникот Св. Климент до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, до членовите на Синодот на Македонската православна црква и до сите православни верници, посакувајќи им среќа и душевен мир.

 • Средба Димитриев - Калниете - Волер

  Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите,Емил Димитриев,оствари средба со Сандра Калниете, потпретседател на Европската народна партија и член на Европскиот парламент и Патрик Волер, секретар за надворешни односи на Европската народна партија.

 • Премиерот Димитриев се сретна со германскиот пратеник Фрај

  Претседателот на Владата за спроведување на изборите Емил Димитриев денеска се сретна со Торстен Фрај, пратеник во германскиот Бундестаг од редовите на ЦДУ/ЦСУ и главен известувач во Бундестагот за Република Македонија.

 • Средба Димитриев - Почивалшек

  Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите,Емил Димитриев, оствари средба со Здравко Почивалшек, министер за економски развој и технологија на Република Словенија.

 • Средба Емил Димитриев - Јоханес Хан

  Средба Емил Димитриев - Јоханес Хан

  Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите, Емил Димитриев,оствари средба со Јоханес Хан, комесар за европската соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија.

 • Владата ќе ја награди со 4.200.000 денари младинската фудбалска репрезентација

  Владата ќе ја награди со 4.200.000 денари младинската фудбалска репрезентација

  Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев денеска се сретна со членовите, стручниот штаб и раководството на македонската младинска репрезентација во фудбал, при што им го честиташе големиот спортски успех и пласманот на европското младинско фудбалско првенство.

 • Честитка од премиерот за спроведување на изборите Димитриев по повод Денот на народното востание

  Честитка од премиерот за спроведување на изборите Димитриев по повод Денот на народното востание

  Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев во името на Владата и во лично име, упати честитка го граѓаните по повод големиот празник 11-ти Oктомври – Денот на народното востание.

 • Владата почнува со целосно обесштетување на поплавените

  Владата почнува со целосно обесштетување на поплавените

  Текст од прес – конференција на портпаролот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите,Александар Ѓорѓиев.

 • Честитика од премиерот Емил Димитриев по повод празникот Рош Хашана

  Честитика од премиерот Емил Димитриев по повод празникот Рош Хашана

  Имам чест и особено задоволство, во името на Владата на Република Македонија и во свое лично име, Вам и на сите припадници на Еврејската заедница во Република Македонија, да Ви ја честитам РОШ ХАШАНА, со искрени желби за успешна нова година.

Pages