• Правните акти на Спасовски и Ременски поништени врз основа на Законот за Влада

  Владата на Република Македонија за спроведување на изборите, на седницата одржана во четвртокот на 14 април одлучила да бидат поништени противзаконските и еднострано донесени правни акти на министрите за внатрешни работи и за труд и социјална политика кои се донесени во периодот од 7 до 14 овој месец.

 • Писмо од Емил Димитриев до Оливер Спасовски

  Отворено писмо од претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите,Емил Димитриев, до министерот за внатрешни работи,Оливер Спасовски.

 • Владата поништи акти на министрите за внатрешни и за труд и социјала

  Владата на Република Македонија за спроведување на изборите одлучи да бидат поништени противзаконските и еднострано донесени правни акти на министрите за внатрешни работи и за труд и социјална политика кои се донесени во периодот од 11.11.2015 година до 07.04.2016 година. Одлучувањето на Владата е направено врз основа на Законот за Владата во законска постапка.

 • Димитриев упати честитка по повод Меѓународниот ден на Ромите

  Претседателот на Владата за организирање на предвремените избори Емил Димитриев денеска упати честитка по повод 8 Април – Меѓународниот ден на Ромите.

 • Димитриев се сретна со Даниелсон

  Европските интеграции на Република Македонија, реформите кои се преземаат и актуелната политичка ситуација во земјата беа тема на денешната средба во Скопје на директорот на Директоратот за проширување во Европската комисија Кристијан Даниелсон, со претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите, Емил Димитриев.

 • Честитка од Димитриев до христијанските верници кои прославуваат Велигден

  Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите, Емил Димитриев, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до Бискупот скопски и апостолски егзарх, Киро Стојанов и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар.

 • Сочувство од Димитриев до белгискиот премиер, Шарл Мишел

  Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев по повод терористичките напади во Брисел испрати телеграма со сочувство до белгискиот премиер, Шарл Мишел.

 • Владата донесе одлука за вработување 112 поранешни професионални војници

  Владата донесе одлука и акциски план со кој се предвидува вработување на 112 поранешни припадници на професионалниот состав на АРМ врз основа на Законот за служба во АРМ.

 • Демант од Владата дека е поништена одлуката на општина Бутел

  Во целост ги демантираме дезинформациите кои се појавија во некои медиуми дека наводно Владата донела одлука со која што наводно се поништила одлуката на општина Бутел за изградба на крстот...

 • Средба Емил Димитриев - Хојт Брајан Ли

  Претседателот на Владата за спроведување на изборите Емил Димитриев денеска се сретна со Хојт Брајан Ји, заменик помошник на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на Соединетите Американски Држави, кој од вчера е во посета на Македонија.

Pages