Денеска се регистрирани 112 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 17786 Оздравени се 159 пациенти– починати се 8 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Куманово-7, Штип-1, Прилеп-2, Тетово-1, Струга-6, Велес-4, Битола-7, Охрид-4, Гостивар-3, Струмица-11, Радовиш-3, Кочани-4, Пробиштип-1, Берово-1, Валандово-1, Виница-1, Делечево-1, Кратово-1, Свети Николе-4, Кичево-2, Ресен-1. 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 159 оздравени пациенти од: Скопје-42, Куманово-8, Штип-3, Прилеп-8, Тетово-10, Струга-6, Велес-4, Битола-3, Охрид-10, Кавадарци-2, Гостивар-13, Гевгелија-11, Струмица-4, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Крушево-2, Кочани-4, Пробиштип-1, Македонски Брод-2, Пехчево-1, Берово-3, Валандово-1, Виница-2, Делчево-8, Свети Николе-3, Кичево-3, Ресен-1. 

Во болнички услови се починати 8 пациенти од Teтово (73г), Струмица (58г), Делчево (55г), двајца од Струга (80 и 74г) и тројца пациенти од Скопје (53,76 и 82г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17786, бројката на оздравени пациенти е 14801, на починати е 737, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2248. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 6948, активни 683
 • Куманово 1755, активни 180
 • Дебар 285, активни 43
 • Штип 1252, активни 49
 • Прилеп 673, активни 126
 • Тетово 1426, активни 159
 • Струга 669, активни 49
 • Велес 323, активни 34
 • Битола 303, активни 62
 • Охрид 426, активни 39
 • Кавадарци 236, активни 47
 • Гостивар 931, активни 89
 • Гевгелија 125, активни 40 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 17 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 242, активни 154
 • Крива Паланка 107, активни 25
 • Радовиш 79, активни 16
 • Крушево 20, активни 1
 • Кочани 353, активни 152
 • Пробиштип 112, активни 20
 • Демир Хисар 61, активни 2
 • Македонски Брод 93, активни 12
 • Пехчево 44, активни 3
 • Берово 103, активни 36
 • Валандово 32, активни 22
 • Виница 111, активни 28
 • Делчево 161, активни 78 (35 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) 
 • Кратово 25, активни 1
 • Свети Николе 347, активни 39
 • Кичево 326, активни 37
 • Ресен 165, активни 16
 • Неготино 53, активни 6 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1372 теста се преку: ИЈЗ-199, ЦЈЗ Скопје-33, Авицена-276,  Биотек-184, МАНУ -184, Жан Митрев (Филип Втори)-184, Систина со PCR метода -156, лабораторија Лаор –37, Судска медицина-11, ЦЈЗ Битола-59, Инфективна клиника-4, ГАК-25, Синлаб-20, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 187.080 тестирања на Ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 69 пациенти. На кислородна поддршка се 35 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле хоспитализирани  се  4 деца и 2 мајки позитивни на ковид-19, 1 дете  и 1 мајка суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примен е 1, а вкупно хоспитализирани се 35 пациенти. На респиратор се 6 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 17, а во болницата во Штип се 42 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 169, позитивни и сомнителни на Ковид-19. 

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) 

 • Чаир – 57
 • Гази Баба – 79
 • Аеродром - 102
 • Карпош – 88
 • Центар – 98
 • Кисела Вода – 84
 • Ѓорче Петров – 52
 • Бутел - 26
 • Шуто Оризари – 17
 • Студеничани – 6
 • Сарај – 12
 • Арачиново – 7
 • Илинден – 29
 • Сопиште – 3
 • Чучер Сандево – 5
 • Петровец – 6
 • Зелениково - 2
 • Странец – 7
 • Нераспределен-3