Денеска се регистрирани 364 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 19777 Оздравени се 106 пациенти– починати се 3 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-184, Куманово-13, Дебар-1, Штип-13, Прилеп-12, Тетово-19, Струга-6, Велес-4, Битола-10, Охрид-4, Кавадарци-5, Гостивар-4, Гевгелија-5, Струмица-21, Крива Паланка-5, Радовиш-11, Кочани-17,  Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Берово-3, Валандово-3, Виница-2, Делчево-4, Свети Николе-11, Кичево-3, Неготино-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 106 оздравени пациенти од: Скопје-35, Куманово-12, Дебар-2, Штип-3, Прилеп-16, Тетово-6, Струга-3, Велес-4, Битола-4, Охрид-4, Кавадарци-1, Гостивар-1, Гевгелија-1, Струмица-4, Крива Паланка-3, Пробиштип-1, Македонски Брод-2, Свети Николе-2, Кичево-1, Ресен-1. 

Во болнички услови починати се 3 лица, од Охрид (73г.), Гостивар (62г.) и Радовиш (72г.).   

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 19777, бројката на оздравени пациенти е 15855, на починати е 775, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3147. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 7908, активни 1315
 • Куманово 1836, активни 167
 • Дебар 291, активни 34
 • Штип 1319, активни 88
 • Прилеп 754, активни 134
 • Тетово 1536, активни 181
 • Струга 700, активни 46
 • Велес 352, активни 36
 • Битола 354, активни 84
 • Охрид 447, активни 35
 • Кавадарци 260, активни 44
 • Гостивар 963, активни 70
 • Гевгелија 160, активни 61 (11 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 23 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 350, активни 203
 • Крива Паланка 135, активни 40
 • Радовиш 118, активни 45
 • Крушево 20, активни 1
 • Кочани 466, активни 199
 • Пробиштип 121, активни 18
 • Демир Хисар 62, активни 2
 • Македонски Брод 94, активни 1
 • Пехчево 46, активни 3
 • Берово 132, активни 50
 • Валандово 57, активни 42
 • Виница 128, активни 38
 • Делчево 179, активни 89 (36 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) 
 • Кратово 26, активни 2
 • Свети Николе 391, активни 66
 • Кичево 343, активни 31
 • Ресен 167, активни 8
 • Неготино 62, активни 14 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2140 теста се преку: ИЈЗ-533, ЦЈЗ Скопје-95, Авицена-375,  Биотек-212, МАНУ -159, Жан Митрев (Филип Втори)-400, Систина со PCR метода -184, лабораторија Лаор –48, Судска медицина-13, ЦЈЗ Битола-55, Инфективна клиника-23, ГАК-8, Синлаб-35, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 201512 тестирања на Ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 4 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 86 пациенти. На кислородна поддршка се 45 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле хоспитализирани се 3 деца и 3 мајки позитивни на ковид-19, а хоспитализирани се 2 деца и 2 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 3, а вкупно хоспитализирани се 40 пациенти. На респиратор се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 17, а во болницата во Штип се 54 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 207, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) 

 • Чаир – 72
 • Гази Баба – 140
 • Аеродром - 240
 • Карпош – 214
 • Центар – 241
 • Кисела Вода – 138
 • Ѓорче Петров – 104
 • Бутел - 49
 • Шуто Оризари – 17
 • Студеничани – 4
 • Сарај – 15
 • Арачиново – 4
 • Илинден – 31
 • Сопиште – 3
 • Чучер Сандево – 4
 • Петровец – 8
 • Зелениково - 4
 • Странец – 10
 • Нераспределен-17