Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид 19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 147.229 - Оздравени се 900 пациенти – Починати се 35 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 841 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 81, Тетово – 15, Куманово – 13, Прилеп – 8, Кавадарци – 7, Македонски Брод – 3, Штип - 2, Битола, Кочани, Кичево, Гевгелија, Неготино и Берово – по 1.

Регистрирани се 900 оздравени пациенти од:
Скопје – 363, Битола – 62, Куманово – 54, Прилеп – 51, Велес – 46, Охрид – 44, Кавадарци – 40, Струга – 32, Кочани и Гостивар – по 23, Струмица – 22, Тетово – 16, Штип – 14, Кичево и Гевгелија – по 12, Пробиштип – 11, Берово –9, Неготино, Свети Николе и Крива Паланка – по 7, Ресен, Радовиш и Богданци – по 6, Делчево – 5, Македонски Брод, Виница, Кратово и Македонска Каменица – по 4, Валандово – 3, Пехчево – 2 и Крушево– 1.

Пријавени се вкупно 35 починати лица: 14 од Скопје (46г, 46г , 54г, 56г, 69г, 70г ,77г, 79г, 79г,81г,87г, 87г, 87г, 89г), по 3 починати лица од Битола (72г,74г и 84г) и Куманово (62г,64г и 68г), по 2 лица од Прилеп (61г и 62г), Струмица (70г и 76г), Штип (58г, 72г) и Виница (68г и 70г), по едно лице од Велес (67г), Охрид(83г), Струга (75г), Гостивар (71г), Кочани (77г), Кичево (70г) и Неготино (69г). Од починатите пациенти, 3 лица се починати во домашни услови, а останатите 32 лица во болнички услови.

Направени се 841 тестови преку: ИЈЗ-114, ЦЈЗ Скопје-34, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-70, Жан Митрев (Филип Втори)-97, Авицена-0, Биотек-128, Систина-174, лабораторија Лаор-0, Синлаб - 0, Ремедика-0, Плодност – 0, Генеа – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 224.

Досега во земјата се направени вкупно 692.096 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 147.229, бројката на оздравени пациенти е 123.710, на починати е 4.478, а бројот на активни случаи изнесува 19.041.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно):

 • Скопје 65415, активни 8676
 • Куманово 8066, активни 1209
 • Прилеп 7910, активни 935
 • Тетово 6918, активни 672
 • Битола 5732, активни 1236
 • Велес 5206, активни 698
 • Гостивар 4994, активни 447
 • Кавадарци 4993, активни 488
 • Штип 4742, активни 454
 • Охрид 4709, активни 846
 • Струмица 3783, активни 549
 • Струга 2867, активни 247
 • Кочани 2582, активни 294
 • Кичево 2349, активни 298
 • Гевгелија 2118, активни 339
 • Неготино 2113, активни 240
 • Свети Николе 1433, активни 147
 • Крива Паланка 1178, активни 84
 • Ресен 1168, активни 218
 • Радовиш 1039, активни 129
 • Берово 967, активни 65
 • Делчево 930, активни 96
 • Дебар 910, активни 69
 • Пробиштип 753, активни 42
 • Виница 742, активни 109
 • Валандово 633, активни 89
 • Богданци 469, активни 73
 • Крушево 457, активни 99
 • Демир Капија 392, активни 39
 • Демир Хисар 358, активни 57
 • Кратово 350, активни 18
 • Македонски Брод 347, активни 32
 • Пехчево 250, активни 16
 • Македонска Каменица 224, активни 11
 • Дојран 132, активни 20