Денеска се регистрирани 364 нови случаи на Ковид 19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 147.094 - Оздравени се 689 пациенти – Починати се 24 лица

Во последните 24 часа се направени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 161, Куманово – 36, Битола и Прилеп – по 25, Охрид – 15, Тетово - 13, Штип – 10, Кавадарци, Струмица и Гевгелија – по 9, Велес, Гостивар и Струга - по 8, Кичево и Дебар – по 6, Свети Николе – 4, Виница – 3, Кочани и Неготино – по 2, Крива Паланка, Ресен, Берово, Делчево и Богданци – по 1.

Регистрирани се 689 оздравени пациенти од:
Скопје – 254, Куманово – 61, Битола - 52, Прилеп – 44, Велес и Тетово - по 36, Кавадарци – 32, Штип – 24, Гостивар – 21, Струмица – 17, Кичево – 14, Неготино – 13, Гевгелија, Крива Паланка и Виница – по 10, Кочани – 9, Ресен и Валандово – по 7, Свети Николе, Пробиштип и Берово – по 5, Радовиш и Демир Капија – по 4, Пехчево – 3, Крушево и Кратово – по 2, Богданци и Македонски Брод – по 1.

Пријавени се вкупно 24 починати лица: 7 од Скопје (40г, 52г, 55г, 59г, 64г, 72г и 85г), 6 од Битола (63г, 68г, 70г, 71г, 71г и 85г), 3 од Куманово (73г, 76г и 84г) и по еден пациент е пријавен од Охрид (88г), Кавадарци (82г), Струмица (73г), Струга (69г), Свети Николе (64г), Крива Паланка (74г), Радовиш (75г) и Пробиштип (52г). Сите пријавени пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 2.379 тестови преку: ИЈЗ - 459, ЦЈЗ Скопје - 44, ЦЈЗ Битола - 84, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби - 0, Судска медицина - 0, лабораторија болница Козле - 0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември - 13, Институт за микробиологија – 138, МАНУ - 76, Жан Митрев (Филип Втори) - 115, Авицена - 195, Биотек - 254, Систина - 189, лабораторија Лаор - 361, Синлаб - 31, Ремедика - 36, Плодност – 48, Генеа – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 336.

Досега во земјата се направени вкупно 691.255 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 147.094, бројката на оздравени пациенти е 122.810, на починати е 4.443, а бројот на активни случаи изнесува 19.841.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно):

 • Скопје 65330, активни 8968
 • Куманово 8053, активни 1253
 • Прилеп 7902, активни 980
 • Тетово 6903, активни 673
 • Битола 5731, активни 1300
 • Велес 5205, активни 744
 • Гостивар 4994, активни 471
 • Кавадарци 4986, активни 521
 • Штип 4741, активни 469
 • Охрид 4713, активни 895
 • Струмица 3783, активни 573
 • Струга 2866, активни 279
 • Кочани 2581, активни 317
 • Кичево 2344, активни 306
 • Неготино 2112, активни 247
 • Гевгелија 2117, активни 350
 • Свети Николе 1433, активни 154
 • Крива Паланка 1179, активни 92
 • Ресен 1169, активни 225
 • Радовиш 1039, активни 135
 • Берово 966, активни 73
 • Делчево 930, активни 101
 • Дебар 910, активни 69
 • Пробиштип 754, активни 54
 • Виница 742, активни 115
 • Валандово 633, активни 92
 • Крушево 457, активни 100
 • Богданци 469, активни 79
 • Демир Капија 392, активни 39
 • Демир Хисар 358, активни 57
 • Кратово 352, активни 24
 • Македонски Брод 344, активни 33
 • Пехчево 250, активни 18
 • Македонска Каменица 224, активни 15
 • Дојран 132, активни 20