Денеска се регистрирани 824 нови случаи на Ковид 19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 146.733 - Оздравени се 682 пациенти – Починато е 31 лице

Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 313, Куманово – 75, Битола – 59, Прилеп – 46, Тетово, Велес и Кавадарци – по 30, Штип и Струмица – по 29, Гостивар - 24, Охрид – 20, Кичево – 16, Свети Николе – 15, Гевгелија – 14, Делчево – 13, Богданци – 9, Неготино – 8, Струга, Кочани, Крива Паланка и Виница – по 7, Ресен и Валандово – по 6, Радовиш – 5, Берово, Пехчево и Македонска Каменица – по 4, Крушево и Кратово – по 2, Демир Хисар, Македонски Брод и Дојран – по 1 .

Регистрирани се 682 оздравени пациенти од:
Скопје – 285, Кавадарци – 57, Прилеп – 49, Куманово – 45, Битола - 31, Гостивар – 29, Велес – 24, Тетово и Кичево – по 20, Неготино – 19, Гевгелија – 18, Штип – 16, Струмица – 14, Кочани – 10, Валандово – 9, Берово – 8, Свети Николе – 7, Демир Капија – 4, Ресен, Пробиштип и Виница – по 3, Охрид, Радовиш и Македонски Брод – по 2, Струга и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 31 починато лице: 12 од Скопје (50г, 52г, 61г, 62г, 63г, 64г, 64г, 68г, 74г, 75г, 77г и 79г), по 3 од Куманово (70г, 75г и 75г) и Охрид (65г, 72г и 87г), 2 од Прилеп (67г и 80г ) и по 1 починат од Битола (38г), Виница (62г), Гостивар (83г), Дебар (75г), Кавадарци (63г), Кратово (75г), Пробиштип (85г), Радовиш (79г), Ресен (67г), Свети Николе (69г) и Тетово (71г).

Од пријавените пациенти, еден е починат во домашни услови, а другите 30 се починати во болнички услови. Пријавени се 7 пациенти кои се починати во тек на месец март.

Направени се 3.988 тестови преку: ИЈЗ - 526, ЦЈЗ Скопје - 79, ЦЈЗ Битола - 69, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби - 1, Судска медицина - 7, лабораторија болница Козле - 0, УК Пулмологија со алергологија – 1, ГОБ 8-ми Септември - 16, Институт за микробиологија – 71, МАНУ - 129, Жан Митрев (Филип Втори) - 143, Авицена - 293, Биотек - 323, Систина - 247, лабораторија Лаор - 548, Синлаб - 132, Ремедика - 66, Плодност – 60, Генеа – 3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.274.

Досега во земјата се направени вкупно 688.876 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 146.733, бројката на оздравени пациенти е 122.121, на починати е 4.419, а бројот на активни случаи изнесува 20.193.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

 • Скопје 65174, активни 9073
 • Куманово 8016, активни 1280
 • Прилеп 7877, активни 999
 • Тетово 6889, активни 695
 • Битола 5706, активни 1333
 • Велес 5197, активни 772
 • Гостивар 4986, активни 484
 • Кавадарци 4977, активни 545
 • Штип 4731, активни 483
 • Охрид 4698, активни 881
 • Струмица 3774, активни 582
 • Струга 2858, активни 272
 • Кочани 2579, активни 324
 • Кичево 2338, активни 314
 • Неготино 2110, активни 258
 • Гевгелија 2108, активни 351
 • Свети Николе 1429, активни 156
 • Крива Паланка 1178, активни 102
 • Ресен 1168, активни 231
 • Радовиш 1039, активни 140
 • Берово 965, активни 77
 • Делчево 929, активни 100
 • Дебар 904, активни 63
 • Пробиштип 754, активни 60
 • Виница 739, активни 122
 • Валандово 633, активни 99
 • Крушево 457, активни 102
 • Богданци 468, активни 79
 • Демир Капија 392, активни 43
 • Демир Хисар 358, активни 57
 • Кратово 352, активни 26
 • Македонски Брод 344, активни 34
 • Пехчево 250, активни 21
 • Македонска Каменица 224, активни 15
 • Дојран 132, активни 20