Денеска се потврдени 10 нови случаи на КОВИД-19 – вкупната бројка на дијагностицирани 1.674, оздравени се 5 пациенти – почина 1 лице

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 5 оздравени пациенти во: Скопје 3 и Неготино 2.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Делчево на 60 годишна возраст, хоспитализиран на клиниката од 29 април.

Во изминатите 24 часа направени се 189 тестирања, а потврдени се 10 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во: Скопје 6, Куманово 2, Прилеп 1, Велес 1.

Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти од КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1.674, бројката на оздравени пациенти е 1.205, на починати е 92, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 377.

Последната дистрибуција по градови е:

 • Скопје 569, активни 131
 • Куманово 410, активни 46
 • Дебар 51, активни 0
 • Штип 35, активни 2
 • Прилеп 179, активни 59
 • Тетово 117, активни 58
 • Струга 67, активни 4
 • Велес 108, активни 50
 • Битола 23, активни 4
 • Охрид 15, активни 0
 • Кавадарци 5, активни 1 
 • Гостивар 19, активни 4
 • Гевгелија 4, активни 0
 • Струмица 2, активни 0
 • Крива Паланка 6, активни 2
 • Радовиш 4, активни 0
 • Крушево 3, активни 0
 • Кочани 31, активни 5
 • Пробиштип 2, активни 0
 • Кичево 2, активни 0
 • Неготино 9, активни 5 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија) 
 • Демир Хисар 1, активни 0
 • Македонски Брод 2, активни 0
 • Пехчево 3, активни 2
 • Делчево 1, активни 0
 • Валандово 1, активни 1
 • Виница 2, активни 0
 • Кратово 2, активни 2
 • Берово 1, активни 1

Направените 189 теста се преку: ИЈЗ 57, Ветеринарен факултет 5, Авицена 0, Биотек 38, Филип Втори (Жан Митрев) 52, Систина со PCR метода 19 и МАНУ 18. Досега во земјата се направени вкупно 19.430 тестирања на КОВИД-19.

Во изминатото деноноќие на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби примени се 3 пациенти, а вкупно хоспитализирани 41. На кислородна поддршка се 19 пациенти, на механичка вентилација е 1 пациент.

Во ГОБ „8 септември“ примени се 13 нови пациенти, а вкупно хоспитализирани 25. На респираторна машина се 5 пациенти и уште 3 се со потешка клиничка слика.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 2 пациенти, а на домашно лекување се следат 2 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани вкупно 6, а уште 1 пациент се следи на домашно лекување. 

На инфективните одделенија во Тетово, Велес, Куманово, Прилеп и Охрид се хоспитализирани 56 пациенти позитивни и сомнителни на КОВИД-19.