Денеска се регистрирани 88 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 11289 Оздравени се 113 пациенти – починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-23, Куманово-8, Дебар-2, Штип-10, Прилеп-3, Тетово-2, Струга-11, Велес-2, Битола-3, Охрид-8, Кавадарци-1, Гостивар-4, Струмица-1, Македонски Брод-4, Виница-2, Свети Николе-2, Кичево-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 113 оздравени пациенти од: Скопје-57, Дебар-1, Штип-11, Прилеп-8, Тетово-11, Велес-1, Гостивар-2, Кочани-4, Демир Хисар-1, Свети Николе-10, Кичево-2, Ресен-5. 

Починати се 6 лица, две пациентки од Скопје (56г. и 75г.), пациент од Куманово (91г.), пациент од Гостивар (64г.), пациент од Тетово (82г.) и пациент од Штип (58г.) Сите пациенти се починати во болнички услови. 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11289,  бројката на оздравени пациенти е 7221, на починати е 511, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3557. Денес се евидентира еден контролен тест. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 4966, активни 1303
 • Куманово 1102, активни 262
 • Дебар 208, активни 118
 • Штип 887, активни 433
 • Прилеп 336, активни 46
 • Тетово 1066, активни 212
 • Струга 469, активни 187
 • Велес 227, активни 22
 • Битола 146, активни 66
 • Охрид 283, активни 76
 • Кавадарци 83, активни 63
 • Гостивар 499, активни 288
 • Гевгелија 23, активни 12 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
 • Струмица 39, активни 23
 • Крива Паланка 25, активни 11
 • Радовиш 29, активни 16
 • Крушево 16, активни 8
 • Кочани 106, активни 20
 • Пробиштип 57, активни 22
 • Демир Хисар 34, активни 26
 • Македонски Брод 41, активни 35
 • Пехчево 6, активни 0
 • Берово 8, активни 4
 • Валандово 6, активни 0
 • Виница 25, активни 21
 • Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) 
 • Кратово 14, активни 7
 • Свети Николе 230, активни 134
 • Кичево 179, активни 109
 • Ресен 146, активни 21
 • Неготино 28, активни 8 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1507 теста се преку: ИЈЗ-302, ЦЈЗ Скопје-24, Авицена-156, Биотек-255, МАНУ -189, Жан Митрев (Филип Втори)-302, Систина со PCR метода -216, Судска медицина -9, ЦЈЗ Битола-48, Инфективна клиника-6, ГАК-0. Досега во земјата се направени вкупно 108384 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 88 пациенти. На кислородна поддршка се 51 пациенти, 1 на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле се хоспитализирани 11 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 5 деца позитивни, како и 2 пациенти суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 6 нови, вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 29, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 124 пациенти - позитивни и сомнителни на ковид-19. 

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) 

 • Чаир – 168
 • Аеродром - 147
 • Бутел - 84
 • Гази Баба - 133
 • Центар – 106
 • Карпош – 113
 • Сарај – 60
 • Кисела Вода – 141
 • Ѓорче Петров – 92
 • Студеничани – 45
 • Шуто Оризари – 108
 • Арачиново – 24
 • Илинден – 24
 • Петровец – 17
 • Чучер Сандево – 9
 • Сопиште – 20
 • Зелениково- 7
 • Странец – 5