Денеска се регистрирани 92 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 15090, oздравени се 86 пациенти– починати се 3 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 997 тестирања, а регистрирани се 92 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-17, Куманово-6, Штип-6, Прилеп-2, Тетово-7, Струга-3, Велес-2, Битола-3, Охрид-2, Кавадарци-1, Гостивар-5, Гевгелија-3, Струмица-2, Крива Паланка-1, Кочани-3, Македонски Брод-2, Пехчево-3, Берово-1, Делчево-13, Свети Николе-4, Кичево-5, Неготино-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 86 оздравени пациент од: Скопје-24, Куманово-31, Штип-8, Тетово-3, Гостивар-8, Пробиштип-1, Берово-6, Виница-2, Делчево-3.

Починати се 3 лица, пациент од Гостивар (41г) и пациент од Дебар (63г) кои починале во болница и пациентка од Ресен (35г) почината вон болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15090,  бројката на оздравени пациенти е 12235, на починати е 617, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2238. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 6114, активни 754
 • Куманово 1539, активни 262
 • Дебар 260, активни 28
 • Штип 1182, активни 106
 • Прилеп 520, активни 152
 • Тетово 1251, активни 124
 • Струга 595, активни 65
 • Велес 278, активни 26
 • Битола 225, активни 42
 • Охрид 360, активни 45
 • Кавадарци 190, активни 51
 • Гостивар 822, активни 136
 • Гевгелија 61, активни 36 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
 • Струмица 82, активни 30
 • Крива Паланка 60, активни 20
 • Радовиш 45, активни 6
 • Крушево 17, активни 1
 • Кочани 160, активни 33
 • Пробиштип 89, активни 17
 • Демир Хисар 60, активни 2
 • Македонски Брод 77, активни 10
 • Пехчево 38, активни 31
 • Берово 68, активни 46
 • Валандово 9, активни 2
 • Виница 81, активни 28
 • Делчево 102, активни 77 (26 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 22, активни 6
 • Свети Николе 302, активни 46
 • Кичево 286, активни 47
 • Ресен 147, активни 0
 • Неготино 48, активни 9 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 997 теста се преку: ИЈЗ-396, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена-236,  Биотек-137, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-0, Систина со PCR метода -110, лабораторија Лаор –47, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-56, Инфективна клиника-6, ГАК-9, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 157.519 тестирања на ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 87 пациенти. На кислородна поддршка се 53, нема пациенти на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле нема возрасни пациенти. Хоспитализирани  се  2 деца и 1  мајка позитивни на ковид-19, 4 деца и 5 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примен е 1, а вкупно хоспитализирани се 21 пациент. На респираторна машина се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 11, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 124, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 • Чаир – 85
 • Гази Баба – 82
 • Аеродром - 112
 • Карпош – 82
 • Центар – 76
 • Кисела Вода – 80
 • Ѓорче Петров – 43
 • Бутел - 52
 • Шуто Оризари – 31
 • Студеничани – 24
 • Сарај – 20
 • Арачиново – 14
 • Илинден – 12
 • Сопиште – 7
 • Чучер Сандево – 3
 • Петровец – 7
 • Зелениково - 2
 • Странец – 8
 • Нераспределен-14