Денеска се регистрирани 98 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 15925, oздравени се 104 пациенти – починати се 9 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1404 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-50, Куманово-6, Штип-4, Прилеп-5, Тетово-7, Струга-3, Велес-1, Битола-4, Охрид-2, Гостивар-1, Струмица-9, Крива Паланка-1, Кочани-1, Берово-1, Делчево-2, Кичево-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 104 оздравени пациенти од: Скопје-46, Штип-6, Прилеп-8, Тетово-9, Велес-1, Охрид-3, Гевгелија-1, Струмица-2, Крива Паланка-2, Кочани-2, Македонски Брод-5, Пехчево-4, Берово-4, Виница-2, Делчево-6, Свети Николе-1, Кичево-2.

Починати се 9 лица, од Крива Паланка (52г), двајца од Гостивар (60г и 62г), од Куманово (60г), од Велес (70г), двајца од Скопје (71г и 23г),  двајца од Струмица (29г и 44г). Oд нив 8 се починати во болнички услови, една пациентка од Струмица при транспорт кон Скопје.  

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15925,  бројката на оздравени пациенти е 13418, на починати е 661, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1846. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 6373, активни 540
 • Куманово 1611, активни 195
 • Дебар 268, активни 35
 • Штип 1209, активни 70
 • Прилеп 567, активни 130
 • Тетово 1312, активни 116
 • Струга 630, активни 66
 • Велес 289, активни 17
 • Битола 249, активни 51
 • Охрид 396, активни 56
 • Кавадарци 202, активни 30
 • Гостивар 857, активни 92
 • Гевгелија 89, активни 53 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 112, активни 49
 • Крива Паланка 84, активни 36
 • Радовиш 52, активни 9
 • Крушево 18, активни 2
 • Кочани 191, активни 53
 • Пробиштип 97, активни 20
 • Демир Хисар 60, активни 1
 • Македонски Брод 84, активни 7
 • Пехчево 42, активни 23
 • Берово 74, активни 27
 • Валандово 11, активни 3
 • Виница 94, активни 27
 • Делчево 128, активни 77 (27 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) 
 • Кратово 24, активни 5
 • Свети Николе 309, активни 18
 • Кичево 291, активни 28
 • Ресен 153, активни 6
 • Неготино 49, активни 4 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1404 теста се преку: ИЈЗ-229, ЦЈЗ Скопје-28, Авицена-253,  Биотек-239, МАНУ -163, Жан Митрев (Филип Втори)-176, Систина со PCR метода -179, лабораторија Лаор –49, Судска медицина-16, ЦЈЗ Битола-39, Инфективна клиника-3, ГАК-15, Синлаб-15, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 167.760 тестирања на ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 82 пациенти. На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле хоспитализирани се 4 деца и 5 мајки позитивни на ковид-19, 3 деца и 3 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 6, а вкупно хоспитализирани се 33 пациент. На респираторна машина се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 16, а во болницата во Штип се хоспитализирани 47 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 149, позитивни и сомнителни на ковид-19. 

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) 

 • Чаир – 50
 • Гази Баба – 74
 • Аеродром - 86
 • Карпош – 74
 • Центар – 72
 • Кисела Вода – 54
 • Ѓорче Петров – 26
 • Бутел - 35
 • Шуто Оризари – 13
 • Студеничани – 9
 • Сарај – 15
 • Арачиново – 9
 • Илинден – 8
 • Сопиште – 2
 • Чучер Сандево – 2
 • Петровец – 4
 • Зелениково - 1
 • Странец – 3
 • Нераспределен-3