Денеска се регистрирани 163 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 16088 Оздравени се 132 пациенти– починати се 7 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-33, Куманово-17, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-7, Тетово-13, Струга-3, Велес-6, Битола-4, Охрид-2, Кавадарци-5, Гостивар-8, Гевгелија-3, Струмица-18, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Кочани-11, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Валандово-2, Виница-2, Делчево-7, Свети Николе-1, Кичево-3, Ресен-2. 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 132 оздравени пациенти од: Скопје-46, Куманово-13, Штип-7, Прилеп-12, Тетово-3, Струга-2, Велес-1, Битола-3, Охрид-4, Кавадарци-4, Гостивар-12, Крива Паланка-2, Кочани-3, Пробиштип-2, Македонски Брод-2, Пехчево-2, Берово-3, Валандово-1, Делчево-4, Кратово-1, Кичево-3, Неготино-2. 

Починати се 7 лица, двајца пациенти од Струга (78г и 80г), пациент од Кочани (77г), од Струмица (44г), од Скопје (72г), од Битола (79г) и еден пациент од Гостивар (79г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16088,  бројката на оздравени пациенти е 13550, на починати е 668, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1870. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 6406, активни 526
 • Куманово 1628, активни 200
 • Дебар 271, активни 38
 • Штип 1214, активни 68
 • Прилеп 574, активни 125
 • Тетово 1325, активни 126
 • Струга 633, активни 65
 • Велес 295, активни 22
 • Битола 253, активни 51
 • Охрид 398, активни 54
 • Кавадарци 207, активни 31
 • Гостивар 865, активни 87
 • Гевгелија 92, активни 56 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 130, активни 66
 • Крива Паланка 86, активни 36
 • Радовиш 54, активни 11
 • Крушево 18, активни 2
 • Кочани 202, активни 60
 • Пробиштип 98, активни 19
 • Демир Хисар 61, активни 2
 • Македонски Брод 86, активни 11
 • Пехчево 42, активни 21
 • Берово 74, активни 24
 • Валандово 13, активни 4
 • Виница 96, активни 28
 • Делчево 135, активни 76 (28 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) 
 • Кратово 24, активни 4
 • Свети Николе 310, активни 19
 • Кичево 294, активни 28
 • Ресен 155, активни 8
 • Неготино 49, активни 2 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1721 теста се преку: ИЈЗ-525, ЦЈЗ Скопје-40, Авицена-254,  Биотек-154, МАНУ -91, Жан Митрев (Филип Втори)-175, Систина со PCR метода -165, лабораторија Лаор –50, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-76, Инфективна клиника-8, ГАК-17, Синлаб-166, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 169.481 тестирања на ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 2 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 74 пациенти. На кислородна поддршка се 43 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле хоспитализирани  се  3 деца и 3 мајки позитивни на ковид-19, 3 деца и 3 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 4, а вкупно хоспитализирани се 34 пациент. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 17, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 161, позитивни и сомнителни на ковид-19. 

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) 

 • Чаир – 49
 • Гази Баба – 72
 • Аеродром - 83
 • Карпош – 71
 • Центар – 74
 • Кисела Вода – 48
 • Ѓорче Петров – 25
 • Бутел - 33
 • Шуто Оризари – 12
 • Студеничани – 9
 • Сарај – 15
 • Арачиново – 9
 • Илинден – 8
 • Сопиште – 2
 • Чучер Сандево – 2
 • Петровец – 5
 • Зелениково - 1
 • Странец – 4
 • Нераспределен-4