Денеска се регистрирани 143 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 17343, оздравени се 110 пациенти– починати се 9 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-43, Куманово-16, Штип-4, Прилеп-9, Тетово-6, Струга-2, Велес-3, Охрид-2, Кавадарци-3, Гостивар-6, Гевгелија-4, Струмица-11, Радовиш-1, Кочани-15, Пробиштип-1, Пехчево-1, Валандово-3, Виница-2, Делчево-3, Свети Николе-5, Кичево-2 и Неготино-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 110 оздравени пациенти од: Скопје-42, Куманово-14, Прилеп-11, Тетово-8, Струга-5, Велес-1, Битола-3, Охрид-6, Кавадарци-1, Гостивар-2, Гевгелија-1, Струмица-3, Радовиш-1, Кочани-3, Пробиштип-1, Пехчево-1, Берово-1, Делчево-2, Кратово-1, Свети Николе-3.

Во болнички услови се починати се 9 лица, пациент од Виница (70г), двајца пациенти од Струмица (по 67г), еден пациент од Охрид (48г), од Гостивар (64г), двајца пациенти од Тетово (70 и 71г) и двајца од Куманово (68 и 77г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17343, бројката на оздравени пациенти е 14422, на починати е 721, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2200. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 6782, активни 626
 • Куманово 1729, активни 176
 • Дебар 282, активни 41
 • Штип 1243, активни 57
 • Прилеп 652, активни 122
 • Тетово 1411, активни 172
 • Струга 662, активни 61
 • Велес 316, активни 37
 • Битола 285, активни 59
 • Охрид 418, активни 46
 • Кавадарци 225, активни 39
 • Гостивар 924, активни 110
 • Гевгелија 119, активни 52 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 17 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 215, активни 136
 • Крива Паланка 102, активни 27
 • Радовиш 75, активни 22
 • Крушево 20, активни 3
 • Кочани 319, активни 140
 • Пробиштип 108, активни 19
 • Демир Хисар 61, активни 2
 • Македонски Брод 92, активни 13
 • Пехчево 43, активни 3
 • Берово 91, активни 28
 • Валандово 27, активни 18
 • Виница 105, активни 27
 • Делчево 157, активни 84 (34 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 24, активни 1
 • Свети Николе 327, активни 24
 • Кичево 317, активни 38
 • Ресен 162, активни 14
 • Неготино 50, активни 3 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1504 теста се преку: ИЈЗ-446, ЦЈЗ Скопје-84, Авицена-320,  Биотек-169, МАНУ -92, Жан Митрев (Филип Втори)-120, Систина со PCR метода -155, лабораторија Лаор –47, Судска медицина-20, ЦЈЗ Битола-10, Инфективна клиника-4, ГАК-11, Синлаб-26, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 182.538 тестирања на Ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 4 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 66 пациенти. На кислородна поддршка се 44 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле хоспитализирани  се  4 деца и 4 мајки позитивни на ковид-19, 2 деца  и 2 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 2, а вкупно хоспитализирани се 38 пациенти. На респиратор се 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 19, а во болницата во Штип се 39 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 167, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 • Чаир – 64
 • Гази Баба – 76
 • Аеродром - 96
 • Карпош – 67
 • Центар – 96
 • Кисела Вода – 61
 • Ѓорче Петров – 42
 • Бутел - 30
 • Шуто Оризари – 18
 • Студеничани – 9
 • Сарај – 12
 • Арачиново – 6
 • Илинден – 24
 • Сопиште – 3
 • Чучер Сандево – 5
 • Петровец – 6
 • Зелениково - 1
 • Странец – 9
 • Нераспределен-1