Денеска се регистрирани 225 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 19096 Оздравени се 159 пациенти– починати се 8 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1841 тестирања, а регистрирани се 225 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-120, Куманово-10, Штип-8, Прилеп-15, Тетово-17, Струга-6, Битола-7, Охрид-4, Гостивар-1, Гевгелија-3, Струмица-13, Крива Паланка-2, Кочани-6, Пробиштип-2, Берово-3, Виница-1, Делчево-1, Свети Николе-3, Кичево-2, Неготино-1 .

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 159 оздравени пациенти од: Скопје-56, Куманово-13, Прилеп-10, Тетово-10, Струга-2, Битола-3, Охрид-1, Кавадарци-2, Гостивар-9, Гевгелија-2, Струмица-14, Крива Паланка-3, Радовиш-2, Кочани-14, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Берово-2, Делчево-1, Свети Николе-4, Кичево-7, Неготино-1. 

Во болнички услови починати се 8 лица, два пациенти од Скопје (75г. и 68г.), три пациенти од Гостивар (82, 68 и 65г.), од Кочани (69г.), од Струга (78г.) и Струмица (64г.). 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 19096, бројката на оздравени пациенти е 15645, на починати е 768, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2683. Денес се евидентираат два контролни теста. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 7538, активни 1005
 • Куманово 1812, активни 167
 • Дебар 287, активни 32
 • Штип 1294, активни 69
 • Прилеп 737, активни 147
 • Тетово 1509, активни 168
 • Струга 694, активни 47
 • Велес 341, активни 32
 • Битола 338, активни 77
 • Охрид 442, активни 35
 • Кавадарци 252, активни 39
 • Гостивар 948, активни 66
 • Гевгелија 143, активни 46 (9 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 21 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 316, активни 177
 • Крива Паланка 127, активни 35
 • Радовиш 102, активни 34
 • Крушево 20, активни 1
 • Кочани 432, активни 171
 • Пробиштип 119, активни 19
 • Демир Хисар 62, активни 2
 • Македонски Брод 93, активни 3
 • Пехчево 46, активни 4
 • Берово 130, активни 50
 • Валандово 51, активни 36
 • Виница 126, активни 37
 • Делчево 174, активни 84 (35 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) 
 • Кратово 26, активни 2
 • Свети Николе 376, активни 53
 • Кичево 336, активни 26
 • Ресен 166, активни 8
 • Неготино 59, активни 11 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1841 теста се преку: ИЈЗ-379, ЦЈЗ Скопје-36, Авицена-266,  Биотек-253, МАНУ -210, Жан Митрев (Филип Втори)-278, Систина со PCR метода -196, лабораторија Лаор –78, Судска медицина-18, ЦЈЗ Битола-51, Инфективна клиника-4, ГАК-17, Синлаб-55, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 197.382 тестирања на Ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 85 пациенти. На кислородна поддршка се 47 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле нема хоспитализирани позитивни на ковид-19, а хоспитализирани се 3 деца и 3 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 8, а вкупно хоспитализирани се 35 пациенти. На респиратор се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 14, а во болницата во Штип се 50 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 189, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) 

 • Чаир – 61
 • Гази Баба – 114
 • Аеродром - 173
 • Карпош – 147
 • Центар – 171
 • Кисела Вода – 116
 • Ѓорче Петров – 74
 • Бутел - 44
 • Шуто Оризари – 17
 • Студеничани – 4
 • Сарај – 14
 • Арачиново – 5
 • Илинден – 32
 • Сопиште – 3
 • Чучер Сандево – 4
 • Петровец – 7
 • Зелениково - 3
 • Странец – 9
 • Нераспределен-7