Премиерот Ковачевски предводи делегација во работна посета на Атина, Грција

Денеска (вторник), 13 септември 2022 година премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министерот за економија Крешник Бектеши, со директорите на ЕСМ Васко Ковачевски и на МЕПСО Орхан Муртезани, како и со претставници од ресорите економија и енергетика, е во работна посета на Грција, со цел справување со последиците од светската енергетска криза.

Во рамки на еднодневната посета предвидено е премиерот Ковачевски да оствари тет-а-тет средба со премиерот на Грција Киријакос Мицотакис, по што следи билатерален состанок на делегациите од двете земји. 

Календар Влада: 
E martë, Shtator 13, 2022 - 00:00 to 23:45